Wybrzeże Karaibskie - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Belize.com.pl  >  Mapa i przewodnik: Wybrzeże Karaibskie, Belize

Na wakacje: Wybrzeże Karaibskie, Belize


Przewodnik turystyczny: Belize > Wybrzeże Karaibskie
Zdjęcia Belize
Obszar wybrzeża Morza Karaibskiego w Belize można podzielić na region Belize City, Rafę Koralową i Południowe Wybrzeże. Linia brzegowa Belize jest nieregularna i urozmaicona. Jest tu wiele lagun, zatoczek i nadbrzeżnych koralowych wysp (ok. 450). Największą zatoką jest Zatoka Honduraska. Koralowe wyspy wzdłuż całego wybrzeża cieszą się największą popularnością wśród turystów. Przez mieszkańców są nazywane cayos. W północnej części wybrzeża Belize leży dawna stolica kraju – Belize City.

Klimat i pogoda na Belize

pogoda: Belmopan

23°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:few clouds%
ciśnienie:1017 hPa
wiatr:116° 2 km/h
 • Wycieczki: Wybrzeże Karaibskie, Belize


 • Przewodnik turystyczny: Belize > Wybrzeże Karaibskie
 • Regiony


  • Region Belize City – wraz ze stolicą i miastem Corozal charakteryzuje się długimi plażami.
  • Rafa Koralowa Belize – to malownicza bariera koralowa, która rozciąga się wzdłuż całego wybrzeża.
  • Wybrzeże Południowe - nieregularna linia brzegowa, nieco bagniste tereny, piaszczyste plaże oraz bariera koralowa (część Wielkiej Rafy Koralowej Belize) z koralowymi wysepkami wzdłuż brzegu. Znajduje się tu także największa zatoka Belize – Zatoka Honduraska.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Największe miasta: Belize City, San Pedro, Corozal, Dangriga.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Belize City, Półwysep Placencia, Rezerwat Archeologiczny Mayflower, Altun Há, The Cockscomb Basin Wildlife Sanctuary.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Belize City, Rafa Koralowa Belize, Wybrzeże Południowe.
 • Geografia i przyroda


 • Wybrzeże Karaibskie obejmuje całą linię brzegową kraju. Znajdują się tu liczne, malownicze zatoczki, rajskie plaże, bariera koralowa. Do Belize należy też ok. 450 koralowych wysp przybrzeżnych. Te koralowe wysepki tworzą tzw. barierę koralową Ukształtowanie terenu jest zróżnicowane – w północnej części znajduje się nadbrzeżna nizina, która w znacznej części jest zabagniona; południowa cześć to głównie pasmo gór Maya. Klimat Belize można określić jako wilgotny równikowy, z porą suchą przypadającą na okres od lutego do kwietnia. Średnia temperatura w grudniu wynosi około 23 °C, natomiast w czerwcu to 28 °C. Wybrzeża kraju są często nawiedzane przez huragany.
 • Historia


 • Początki Belize związane są z zasiedleniem jego obecnych terenów, w okresie od około
  1500 roku p.n.e. do 900 roku n.e., przez Majów. W dystrykcie Toledo, najbardziej wysuniętym na południe powstało najwięcej majańskich miast. Wśród nich należy wymienić Nim Li Punith, Lubaantúm oraz Uxbenká. Majowie opuścili je przed konkwistą a miasta zarosły gęstą selwą. Zostały odkryte dopiero w XX w. Anglicy zajęli ten teren w XVI w. i przez dwa stulecia walczyli z Indianami. W XVIII w. Belize zostało skolonizowane przez Brytyjczyków i nazywane Hondurasem Brytyjskim. Była to jedyna kolonia brytyjska, która znajdowała się w kontynentalnej części Ameryki Środkowej. Pierwszymi osadnikami państwa byli brytyjscy drwale, którzy przybyli tam w XVII wieku. Pierwszym terenem, na którym osiedlili się europejczycy był dystrykt Belize. Honduras Brytyjski stał się oficjalną brytyjską kolonią w 1862 roku. Lata 60-te XX wieku przyniosły procesy o przyznanie niepodległości ostatniej kolonii w tamtej części Ameryki Środkowej. Konstytucja z 1964 roku dawała Hondurasowi Brytyjskiemu wewnętrzną autonomię. Kolejna, uchwalona w 1973 roku, obowiązuje do dzisiaj. Rezolucje ONZ przyniosły Belize w 1981 roku, całkowitą niezależność od Wielkiej Brytanii. Belize wstąpiło do brytyjskiej Wspólnoty Narodów, dzięki której zachowało na swoim terenie brytyjskie bazy wojskowe. Ze względu na przynależność do Wspólnoty Narodów, ustrój Belize to monarchia konstytucyjna, a głową państwa jest królowa Elżbieta II.
 • Sport i rekreacja


  • Ze względu na liczne laguny i rafy koralowe Belize jest świetnym miejscem dla amatorów nurkowania.
  • Piaszczyste plaże wybrzeża Morza Karaibskiego są idealnym miejscem do długich spacerów, a także do uprawiania różnego rodzaju aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – Dolar Belize (BZD).
  • Wizy – Obywateli Polskich obowiązek wizowy nie dotyczy, o ile pobyt w Belize jest nie dłuższy niż 30 dni. Obowiązkowe jest posiadanie paszportu, który musi być ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z kraju. Wymagane jest również okazanie biletu powrotnego lub świadczącego o kontynuacji podróży oraz środków finansowych umożliwiających utrzymanie się w Belize.
  • Wymiany pieniędzy najlepiej dokonywać w bankach. Bankomatów w Belize jest mało i bywają problemy z wybieraniem gotówki.
  • W Belize nie ma obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy. W kwestii ubezpieczeń nie ma żadnych wymogów, jednak zlecane jest posiadanie takiej polisy, która obejmuje ten kraj.


Belmopan - prognoza pogody, Belize

-21600000
Aktualne warunki

Czwartek
25 lipca
Częściowe zachmurzenie
23°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:few clouds%
wilgotność:98%
widoczność:10000 km
ciśnienie:1017 hPa
wiatr:116° 2 km/h
Czwartek
25 lipca
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 23°C    max: 30°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.95 mm
wiatr:67°  12 km/h
wsch. słońca:05:33
zach. słońca:18:30
Piątek
26 lipca
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 24°C    max: 28°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.95 mm
wiatr:87°  8 km/h
wsch. słońca:05:33
zach. słońca:18:30
Sobota
27 lipca
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 24°C    max: 31°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.5 mm
wiatr:85°  9 km/h
wsch. słońca:05:33
zach. słońca:18:30
Niedziela
28 lipca
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 23°C    max: 29°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:2.6 mm
wiatr:78°  6 km/h
wsch. słońca:05:34
zach. słońca:18:29
Poniedziałek
29 lipca
Umiarkowane opady deszczu
min: 23°C    max: 24°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:5.27 mm
wiatr:66°  10 km/h
wsch. słońca:05:34
zach. słońca:18:29

Belmopan - klimat na Belize

Belize - kiedy na wakacje?
 • Klimat Belize charakteryzuje się wysoką wilgotnością powietrza przez cały rok i trudno jest tu mówić o porze suchej/deszczowej. Na nieco mniejsze opady można liczyć w okresie od lutego do kwietnia, ale wyłącznie w północnej części kraju.
 • Temperatura powietrza przez cały rok utrzymuje się w przedziale 20 °C – 30 °C. „Najchłodniejsze” miesiące to grudzień – luty.
 • Średnia roczna temperatura powietrza Belize wynosi 27 °C.
 • Sezon turystyczny w Belize przypada na okres od grudnia do Wielkanocy. Wtedy ruch turystyczny jest największy, a ceny najwyższe.
 • Przez cały rok można tu nurkować. Czasem jednak zdarzają się wiatry, które obniżają widoczność w wodzie. Najpewniejsza pogoda (i przystępne ceny) dla nurków przypada na marzec-maj.
Na obszarze Belize zaznacza się wpływ dwóch stref klimatycznych – na północy panuje klimat podrównikowy, a na południu równikowy wybitnie wilgotny. Obie strefy charakteryzuje wysoka wilgotność powietrza. Nie ma wyraźnej pory deszczowej i suchej, jednak na południu zwiększona ilość opadów przypada na okres od czerwca do listopada. Na północy kraju natomiast można mówić o swego rodzaju porze suchej – w okresie od lutego do kwietnia deszcze są nieco słabsze i rzadsze. Średnia roczna suma opadów w Belize wynosi 2 000 mm. Od lutego do maja liczba deszczowych dni jest mniejsza i zwykle nie przekracza 6 dni w skali miesiąca. W tym samym okresie roku występuje największe nasłonecznienie w ciągu dnia – od 7 do 9 godzin. Najmniej słonecznym miesiącem jest styczeń, kiedy liczba słonecznych godzin spada do 5 w ciągu dnia. Temperatura wody jest wysoka przez cały rok i dlatego Belize jest chętnie odwiedzane przez amatorów nurkowania. Od maja do września woda jest najcieplejsza. Średnia temperatura wody w morzu wynosi wtedy 30 °C. W pozostałych miesiącach natomiast waha się od 25 °C do 30 °C. Ze względu na wysoką wilgotność powietrza i ciągłe upały Belize znajduje się w strefie zagrożenia malarią przez cały rok. Jedynie w większych aglomeracjach miejskich to zagrożenie jest mniejsze lub nawet minimalne. Należy także uważać na insekty, a przede wszystkim komary, których jest tu wyjątkowo dużo (aktywne są zwłaszcza nocą).
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
21,21,23,24,26,26,26,25,25,23,22,21,26,26,28,29,30,30,30,30,30,28,27,26,23.5,23.5,25.5,26.5,28.0,28.0,28.0,27.5,27.5,25.5,24.5,23.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
799987888867
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
114,67,48,44,104,219,205,181,244,260,177,169,83,81,80,80,83,83,82,85,85,86,84,86
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
17139101620182624191320

Belize wycieczki: oferty wczasów Belize

Zdjęcia - Belize

Belize zdjęcie 1Belize zdjęcie 2Belize zdjęcie 3
Belize zdjęcie 4Belize zdjęcie 5Belize zdjęcie 6
Belize zdjęcie 7Belize zdjęcie 8Belize zdjęcie 9
Belize zdjęcie 10
Belize - więcej zdjęć

Hotele Wybrzeże Karaibskie

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Wycieczki objazdowe Last Minute
Wycieczki objazdowe Last Minute
Z każdym rokiem, coraz popularniejsze stają się wycieczki objazdowe, których główną zaletą jest gwarancja, że nie ominą nas żadne, najbardziej znane atrakcje danego kraju. Turyści najchętniej decydują się na taki wyjazd do słynącej z wyśmienitej kuchni Hiszpanii, pełnej niezwykłych miejscowości Portugalii, Maroka czy Kenii. Natomiast pod względem historycznym warto wspomnieć Izrael, gdzie wycieczka objazdowa pozwoli na dokładne poznanie najważniejszych miejscowości.
 
Najlepsze hotele na Cyprze w ofercie All Inclusive >>
Wakacje na czterech kółkach - wczasy w Czarnogórze z dojazdem własnym >>
Indie - wycieczki objazdowe po kraju kontrastów, barw i orientu - sprawdź >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne