Belize City - Wybrzeże Karaibskie - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Belize.com.pl  >  Mapa i przewodnik: Belize City, Belize

Na wakacje: Belize City, Belize


Zdjęcia Belize
Miasto Belize jest historyczną stolicą kraju, największym portem położonym u ujścia rzeki Belize do Morza Karaibskiego. Belize jest także największym miastem w kraju, a do 1970 r. było stolicą Hondurasu Brytyjskiego. Miasto zostało założone w XVII w., przez Brytyjczyków. Dziś podziwiać tu można piękną, zabytkową architekturę, gwarny port oraz niezwykłe krajobrazy; spacerować uliczkami, odpocząć w dobrej restauracji, odwiedzić wiele sklepów. Belize City jest nietypowym miastem, z charakterem, w którym odkryć można ciekawą historię kraju.

Klimat i pogoda na Belize

pogoda: Belmopan

23°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:few clouds%
ciśnienie:1017 hPa
wiatr:116° 2 km/h
 • Wycieczki: Belize City, Belize


 • Geografia i przyroda


 • Belize City położone jest u ujścia rzeki Belize do Morza Karaibskiego. Belize City to najważniejsze miasto i główny port kraju. Do 1970 r. miasto było stolicą Belize, jednak rząd postanowił przenieść ją do Belmopan. W Belize City żyje 70 tys. ludzi. Miasto jest podzielone na dwie strefy wyznaczone przez strumyk. Northside rozciąga się aż do Fort George. Southside obejmuje obrzeża miasta, strefę portową oraz centrum miasteczka. Północ miasta jest bardziej kolonialna. Panuje tu klimat tropikalny, monsunowy – ciepły i wilgotny. Najbardziej suchym miesiącem jest marzec.
 • Historia


 • Miasto zostało założone w połowie XVII w. przez piratów i handlarzy niewolników. Brytyjczycy bardzo szybko przywieźli tu afrykańskich niewolników. W 1798 r. miała tu miejsce bitwa, którą wygrali Brytyjczycy. Zapobiegli w ten sposób hiszpańskiej dominacji. W XX w. miasto zostało dwukrotnie zniszczone przez huragan. Pierwszy raz w 1931 r., drugi w 1961 r. Częstymi klęskami żywiołowymi są również powodzie.
 • Atrakcje


  • Fort George – kolonialna strefa w mieście, wq której zobaczyć można Memorial Park, Grób barona Blissa (brytyjski podróżnik), Muzeum Belize i Latarnię Morską Blissa.
  • Swing Bridge – most obrotowy, zbudowany w XIX w. w Liverpoolu i zakupiony przez Belize City. Most pojawia się w filmie z 1980 r. z Christopherem Walkenem pt. „Psy wojny”.
  • Muzeum Morskie – znajduje się przy obrotowym moście. Można w nim zobaczyć dawne dokumenty, plany, modele statków, obrazy etc.
 • W okolicy


  • Isla de Half Moon - przepiękna, rajska wyspa. Doskonałe miejsce do odpoczynku i uprawiania sportów wodnych.
  • Cayos Zapotillos – przepiękne wysepki w pobliżu Belize City. Znajdują się tu domki wakacyjne. Idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych.
  • Amergeris Cay – wyspa na Morzu Karaibskim ze wspaniałym rezerwatem przyrody oraz świetną bazą hotelową.
  • Dangriga – znane również jako Stann Creek Town. Można tu poznać kulturę Garifuna, muzykę karaibską, język czy tradycje religijne.
 • Gastronomia


 • W Belize City znaleźć można restauracje serwujące dania z różnych stron świata, jak i te lokalne, tradycyjne. Oczywiście będąc tutaj nie należy zapominać o daniach z ryb i owoców morza. Lokalna kuchnia bazuje na kukurydzy, kokosie, bananach i kurczakach.
 • Zakupy


 • Belize City to świetne miejsce dla miłośników zakupów. Kilka wielkich centrów handlowych ze sklepami wszelkiego rodzaju zadowoli każdego. Należy pamiętać, że ceny tu są stałe a targowanie się nie jest mile widziane.
 • Życie nocne


 • W mieście znaleźć można lokale z muzyką na żywo, kluby, knajpki otwarte do późnych godzin nocnych.
 • Sporty i plaże


  • To oczywiście raj dla miłośników wszelakich sportów wodnych: nurkowanie, snorkeling, żeglarstwo, pływanie, kajakarstwo, windsurfing etc.
  • Dobrym sposobem na relaks jest wędkarstwo.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – Dolar Belize (BZD).
  • Wizy – Obywateli Polskich obowiązek wizowy nie dotyczy, o ile pobyt w Belize jest nie dłuższy niż 30 dni. Obowiązkowe jest posiadanie paszportu, który musi być ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z kraju. Wymagane jest również okazanie biletu powrotnego lub świadczącego o kontynuacji podróży oraz środków finansowych umożliwiających utrzymanie się w Belize.
  • Wymiany pieniędzy najlepiej dokonywać w bankach. Bankomatów w Belize jest mało i bywają problemy z wybieraniem gotówki.
  • W Belize nie ma obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy. W kwestii ubezpieczeń nie ma żadnych wymogów, jednak zlecane jest posiadanie takiej polisy, która obejmuje ten kraj.

Belmopan - prognoza pogody, Belize

-21600000
Aktualne warunki

Czwartek
25 lipca
Częściowe zachmurzenie
23°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:few clouds%
wilgotność:98%
widoczność:10000 km
ciśnienie:1017 hPa
wiatr:116° 2 km/h
Czwartek
25 lipca
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 23°C    max: 30°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.95 mm
wiatr:67°  12 km/h
wsch. słońca:05:33
zach. słońca:18:30
Piątek
26 lipca
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 24°C    max: 28°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.95 mm
wiatr:87°  8 km/h
wsch. słońca:05:33
zach. słońca:18:30
Sobota
27 lipca
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 24°C    max: 31°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.5 mm
wiatr:85°  9 km/h
wsch. słońca:05:33
zach. słońca:18:30
Niedziela
28 lipca
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 23°C    max: 29°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:2.6 mm
wiatr:78°  6 km/h
wsch. słońca:05:34
zach. słońca:18:29
Poniedziałek
29 lipca
Umiarkowane opady deszczu
min: 23°C    max: 24°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:5.27 mm
wiatr:66°  10 km/h
wsch. słońca:05:34
zach. słońca:18:29

Belmopan - klimat na Belize

Belize - kiedy na wakacje?
 • Klimat Belize charakteryzuje się wysoką wilgotnością powietrza przez cały rok i trudno jest tu mówić o porze suchej/deszczowej. Na nieco mniejsze opady można liczyć w okresie od lutego do kwietnia, ale wyłącznie w północnej części kraju.
 • Temperatura powietrza przez cały rok utrzymuje się w przedziale 20 °C – 30 °C. „Najchłodniejsze” miesiące to grudzień – luty.
 • Średnia roczna temperatura powietrza Belize wynosi 27 °C.
 • Sezon turystyczny w Belize przypada na okres od grudnia do Wielkanocy. Wtedy ruch turystyczny jest największy, a ceny najwyższe.
 • Przez cały rok można tu nurkować. Czasem jednak zdarzają się wiatry, które obniżają widoczność w wodzie. Najpewniejsza pogoda (i przystępne ceny) dla nurków przypada na marzec-maj.
Na obszarze Belize zaznacza się wpływ dwóch stref klimatycznych – na północy panuje klimat podrównikowy, a na południu równikowy wybitnie wilgotny. Obie strefy charakteryzuje wysoka wilgotność powietrza. Nie ma wyraźnej pory deszczowej i suchej, jednak na południu zwiększona ilość opadów przypada na okres od czerwca do listopada. Na północy kraju natomiast można mówić o swego rodzaju porze suchej – w okresie od lutego do kwietnia deszcze są nieco słabsze i rzadsze. Średnia roczna suma opadów w Belize wynosi 2 000 mm. Od lutego do maja liczba deszczowych dni jest mniejsza i zwykle nie przekracza 6 dni w skali miesiąca. W tym samym okresie roku występuje największe nasłonecznienie w ciągu dnia – od 7 do 9 godzin. Najmniej słonecznym miesiącem jest styczeń, kiedy liczba słonecznych godzin spada do 5 w ciągu dnia. Temperatura wody jest wysoka przez cały rok i dlatego Belize jest chętnie odwiedzane przez amatorów nurkowania. Od maja do września woda jest najcieplejsza. Średnia temperatura wody w morzu wynosi wtedy 30 °C. W pozostałych miesiącach natomiast waha się od 25 °C do 30 °C. Ze względu na wysoką wilgotność powietrza i ciągłe upały Belize znajduje się w strefie zagrożenia malarią przez cały rok. Jedynie w większych aglomeracjach miejskich to zagrożenie jest mniejsze lub nawet minimalne. Należy także uważać na insekty, a przede wszystkim komary, których jest tu wyjątkowo dużo (aktywne są zwłaszcza nocą).
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
21,21,23,24,26,26,26,25,25,23,22,21,26,26,28,29,30,30,30,30,30,28,27,26,23.5,23.5,25.5,26.5,28.0,28.0,28.0,27.5,27.5,25.5,24.5,23.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
799987888867
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
114,67,48,44,104,219,205,181,244,260,177,169,83,81,80,80,83,83,82,85,85,86,84,86
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
17139101620182624191320

Belize wycieczki: oferty wczasów Region Belize City

Zdjęcia - Belize

Belize zdjęcie 1Belize zdjęcie 2Belize zdjęcie 3
Belize zdjęcie 4Belize zdjęcie 5Belize zdjęcie 6
Belize zdjęcie 7Belize zdjęcie 8Belize zdjęcie 9
Belize zdjęcie 10
Belize - więcej zdjęć

Hotele Belize City

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Wycieczki objazdowe Last Minute
Wycieczki objazdowe Last Minute
Z każdym rokiem, coraz popularniejsze stają się wycieczki objazdowe, których główną zaletą jest gwarancja, że nie ominą nas żadne, najbardziej znane atrakcje danego kraju. Turyści najchętniej decydują się na taki wyjazd do słynącej z wyśmienitej kuchni Hiszpanii, pełnej niezwykłych miejscowości Portugalii, Maroka czy Kenii. Natomiast pod względem historycznym warto wspomnieć Izrael, gdzie wycieczka objazdowa pozwoli na dokładne poznanie najważniejszych miejscowości.
 
Najlepsze hotele na Cyprze w ofercie All Inclusive >>
Wakacje na czterech kółkach - wczasy w Czarnogórze z dojazdem własnym >>
Indie - wycieczki objazdowe po kraju kontrastów, barw i orientu - sprawdź >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne