Południowa część zachodniego Belize to region Cayo. Region leży przy granicy z Gwatemalą. Ukształtowanie powierzchni w tej części Belize zmienia się w stosunku do północnego regionu Orange Walk. Niziny przechodzą tu w przedgórze i góry – pasmo Maya. Stolicą regionu jest miasto San Ignacio. Na terenie regionu Cayo leży obecna stolica Belize – Belmopan. W okolicy jest wiele wiosek, w których zachowały się lokalne tradycje i obyczaje. Jest tu także znaczna ilość ruin prekolumbijskich Majów, m.in. Xunantunich, Cahal Pech, Chaa Creek i Caracol. Do Cayo przyjeżdżają także amatorzy górskich wypraw oraz jaskiń.
Wizy – Obywateli Polskich obowiązek wizowy nie dotyczy, o ile pobyt w Belize jest
nie dłuższy niż 30 dni. Obowiązkowe jest posiadanie paszportu, który musi być ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z kraju. Wymagane jest również okazanie biletu powrotnego lub świadczącego o kontynuacji podróży oraz środków finansowych umożliwiających utrzymanie się w Belize.
Wymiany pieniędzy najlepiej dokonywać w bankach. Bankomatów w Belize jest mało
i bywają problemy z wybieraniem gotówki.
W Belize nie ma obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy. W kwestii ubezpieczeń nie ma żadnych wymogów, jednak zlecane jest posiadanie takiej polisy,
która obejmuje ten kraj.
Klimat Belize charakteryzuje się wysoką wilgotnością powietrza przez cały rok i trudno jest tu mówić o porze suchej/deszczowej. Na nieco mniejsze opady można liczyć w okresie od lutego do kwietnia, ale wyłącznie w północnej części kraju.
Temperatura powietrza przez cały rok utrzymuje się w przedziale 20 °C – 30 °C. „Najchłodniejsze” miesiące to grudzień – luty.
Średnia roczna temperatura powietrza Belize wynosi 27 °C.
Sezon turystyczny w Belize przypada na okres od grudnia do Wielkanocy. Wtedy ruch turystyczny jest największy, a ceny najwyższe.
Przez cały rok można tu nurkować. Czasem jednak zdarzają się wiatry, które obniżają widoczność w wodzie. Najpewniejsza pogoda (i przystępne ceny) dla nurków przypada na marzec-maj.
Na obszarze Belize zaznacza się wpływ dwóch stref klimatycznych – na północy panuje klimat podrównikowy, a na południu równikowy wybitnie wilgotny. Obie strefy charakteryzuje wysoka wilgotność powietrza. Nie ma wyraźnej pory deszczowej i suchej, jednak na południu zwiększona ilość opadów przypada na okres od czerwca do listopada. Na północy kraju natomiast można mówić o swego rodzaju porze suchej – w okresie od lutego do kwietnia deszcze są nieco słabsze i rzadsze.
Średnia roczna suma opadów w Belize wynosi 2 000 mm. Od lutego do maja liczba deszczowych dni jest mniejsza i zwykle nie przekracza 6 dni w skali miesiąca. W tym samym okresie roku występuje największe nasłonecznienie w ciągu dnia – od 7 do 9 godzin. Najmniej słonecznym miesiącem jest styczeń, kiedy liczba słonecznych godzin spada do 5 w ciągu dnia.
Temperatura wody jest wysoka przez cały rok i dlatego Belize jest chętnie odwiedzane przez amatorów nurkowania. Od maja do września woda jest najcieplejsza. Średnia temperatura wody w morzu wynosi wtedy 30 °C. W pozostałych miesiącach natomiast waha się od 25 °C do 30 °C.
Ze względu na wysoką wilgotność powietrza i ciągłe upały Belize znajduje się w strefie zagrożenia malarią przez cały rok. Jedynie w większych aglomeracjach miejskich to zagrożenie jest mniejsze lub nawet minimalne. Należy także uważać na insekty, a przede wszystkim komary, których jest tu wyjątkowo dużo (aktywne są zwłaszcza nocą).