Belize Zachodnie - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Belize.com.pl  >  Mapa i przewodnik: Belize Zachodnie, Belize

Na wakacje: Belize Zachodnie, Belize


Przewodnik turystyczny: Belize > Belize Zachodnie
Zdjęcia Belize
Zachodnia część Belize, państwa w Ameryce Środkowej, obejmuje cały obszar wzdłuż granicy z Gwatemalą oraz Meksykiem na północnym zachodzie, ale bez Wybrzeża Morza Karaibeskiego. Na Belize Zachodnie składają się dwa regiony – Orange Walk i Cayo. Obszar na północy ma charakter bagnisty o wilgotnym klimacie. Jest zalesiony i poprzecinany rzekami. W kierunku południowym północne niziny przechodzą w przedgórza i góry – Południe to obszar pasma gór Maya sięgającego południowego wybrzeża Belize.

Klimat i pogoda na Belize

pogoda: Belmopan

29°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:scattered clouds%
ciśnienie:1010 hPa
wiatr:56° 13 km/h
 • Wycieczki: Belize Zachodnie, Belize


 • Przewodnik turystyczny: Belize > Belize Zachodnie
 • Regiony


  • Region Orange Walk - obszar raczej nizinny, na którym zobaczyć można wiele majańskich zabytków.
  • Region Cayo – na turystów czekają tu duże miasta, majańskie ruiny oraz wiele zielonych, pięknych miejsc.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Największe miasta: Belmopan, San Ignacio Cayo, Orange Walk.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Rezerwat Archeologiczny Caracol, Rezerwat Archeologiczny El Pilar, Jakinia Actun Tunhil Muknal, Rezerwat Tapir Mountain, Lamanai, Xunantunich, Chaa Creek, Cahal Pech.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Orange Walk.
 • Geografia i przyroda


 • Belize zachodnie obejmuje dystrykt Cayo oraz Orange Walk. Pierwszy z nich jest terenem rolniczym. Dominują tu uprawy cytrusów oraz bananów. Niedawno odkryto tu złoża ropy. Znajduje się tu wiele stanowisk archeologicznych pochodzących z czasów Majów.
  Dystrykt Orange Walk słynie z upraw trzciny cukrowej, cebuli, soi i ziemniaków. Żyją tu majańscy metysi, potomkowie meksykańskich imigrantów, którzy uciekli po wojnie kast w 1840 r.
  Belize zachodnie zachwyci wspaniałą fauną i florą: kolorowymi, egzotycznymi ptakami, jaszczurkami etc.
 • Historia


 • Początki Belize związane są z zasiedleniem jego obecnych terenów, w okresie od około
  1500 roku p.n.e. do 900 roku n.e., przez Majów. W dystrykcie Cuyo aż do XIX w. żyli głównie drwale. Dopiero po meksykańskiej wojnie kast przybyło tu sporo emigrantów. W XVIII w.Belize zostało skolonizowane przez Brytyjczyków i nazywane Hondurasem Brytyjskim. Była to jedyna kolonia brytyjska, która znajdowała się w kontynentalnej części Ameryki Środkowej. Pierwszymi osadnikami państwa byli brytyjscy drwale, którzy przybyli tam w XVII wieku. Pierwszym terenem, na którym osiedlili się europejczycy był dystrykt Belize. Honduras Brytyjski stał się oficjalną brytyjską kolonią w 1862 roku. Lata 60-te XX wieku przyniosły procesy o przyznanie niepodległości ostatniej kolonii w tamtej części Ameryki Środkowej. Konstytucja z 1964 roku dawała Hondurasowi Brytyjskiemu wewnętrzną autonomię. Kolejna, uchwalona w 1973 roku, obowiązuje do dzisiaj. Rezolucje ONZ przyniosły Belize w 1981 roku, całkowitą niezależność od Wielkiej Brytanii. Belize wstąpiło do brytyjskiej Wspólnoty Narodów, dzięki której zachowało na swoim terenie brytyjskie bazy wojskowe. Ze względu na przynależność do Wspólnoty Narodów, ustrój Belize to monarchia konstytucyjna, a głową państwa jest królowa Elżbieta II.
 • Sport i rekreacja


  • To doskonałe miejsce do uprawiania cavingu, cave tubingu czy wspinaczki.
  • Dobrze czuć się tu będą miłośnicy kajaków.
  • Warto wybrać się na wycieczkę konną po okolicy.
  • Dobrym sposobem na spędzenie czasu będzie wyprawa szlakiem Majów.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – Dolar Belize (BZD).
  • Wizy – Obywateli Polskich obowiązek wizowy nie dotyczy, o ile pobyt w Belize jest nie dłuższy niż 30 dni. Obowiązkowe jest posiadanie paszportu, który musi być ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z kraju. Wymagane jest również okazanie biletu powrotnego lub świadczącego o kontynuacji podróży oraz środków finansowych umożliwiających utrzymanie się w Belize.
  • Wymiany pieniędzy najlepiej dokonywać w bankach. Bankomatów w Belize jest mało i bywają problemy z wybieraniem gotówki.
  • W Belize nie ma obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy. W kwestii ubezpieczeń nie ma żadnych wymogów, jednak zlecane jest posiadanie takiej polisy, która obejmuje ten kraj.


Belmopan - prognoza pogody, Belize

-21600000
Aktualne warunki

Piątek
24 maja
Częściowe zachmurzenie
29°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:scattered clouds%
wilgotność:54%
widoczność:10000 km
ciśnienie:1010 hPa
wiatr:56° 13 km/h
wsch. słońca:05:21
zach. słońca:18:23
Sobota
25 maja
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 24°C    max: 36°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.11 mm
wiatr:78°  7 km/h
wsch. słońca:05:21
zach. słońca:18:24
Niedziela
26 maja
Pochmurno
min: 24°C    max: 36°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:91°  7 km/h
wsch. słońca:05:21
zach. słońca:18:24
Poniedziałek
27 maja
Pochmurno
min: 24°C    max: 37°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:82°  7 km/h
wsch. słońca:05:21
zach. słońca:18:24
Wtorek
28 maja
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 25°C    max: 36°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.31 mm
wiatr:74°  5 km/h
wsch. słońca:05:20
zach. słońca:18:25

Belmopan - klimat na Belize

Belize - kiedy na wakacje?
 • Klimat Belize charakteryzuje się wysoką wilgotnością powietrza przez cały rok i trudno jest tu mówić o porze suchej/deszczowej. Na nieco mniejsze opady można liczyć w okresie od lutego do kwietnia, ale wyłącznie w północnej części kraju.
 • Temperatura powietrza przez cały rok utrzymuje się w przedziale 20 °C – 30 °C. „Najchłodniejsze” miesiące to grudzień – luty.
 • Średnia roczna temperatura powietrza Belize wynosi 27 °C.
 • Sezon turystyczny w Belize przypada na okres od grudnia do Wielkanocy. Wtedy ruch turystyczny jest największy, a ceny najwyższe.
 • Przez cały rok można tu nurkować. Czasem jednak zdarzają się wiatry, które obniżają widoczność w wodzie. Najpewniejsza pogoda (i przystępne ceny) dla nurków przypada na marzec-maj.
Na obszarze Belize zaznacza się wpływ dwóch stref klimatycznych – na północy panuje klimat podrównikowy, a na południu równikowy wybitnie wilgotny. Obie strefy charakteryzuje wysoka wilgotność powietrza. Nie ma wyraźnej pory deszczowej i suchej, jednak na południu zwiększona ilość opadów przypada na okres od czerwca do listopada. Na północy kraju natomiast można mówić o swego rodzaju porze suchej – w okresie od lutego do kwietnia deszcze są nieco słabsze i rzadsze. Średnia roczna suma opadów w Belize wynosi 2 000 mm. Od lutego do maja liczba deszczowych dni jest mniejsza i zwykle nie przekracza 6 dni w skali miesiąca. W tym samym okresie roku występuje największe nasłonecznienie w ciągu dnia – od 7 do 9 godzin. Najmniej słonecznym miesiącem jest styczeń, kiedy liczba słonecznych godzin spada do 5 w ciągu dnia. Temperatura wody jest wysoka przez cały rok i dlatego Belize jest chętnie odwiedzane przez amatorów nurkowania. Od maja do września woda jest najcieplejsza. Średnia temperatura wody w morzu wynosi wtedy 30 °C. W pozostałych miesiącach natomiast waha się od 25 °C do 30 °C. Ze względu na wysoką wilgotność powietrza i ciągłe upały Belize znajduje się w strefie zagrożenia malarią przez cały rok. Jedynie w większych aglomeracjach miejskich to zagrożenie jest mniejsze lub nawet minimalne. Należy także uważać na insekty, a przede wszystkim komary, których jest tu wyjątkowo dużo (aktywne są zwłaszcza nocą).
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
21,21,23,24,26,26,26,25,25,23,22,21,26,26,28,29,30,30,30,30,30,28,27,26,23.5,23.5,25.5,26.5,28.0,28.0,28.0,27.5,27.5,25.5,24.5,23.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
799987888867
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
114,67,48,44,104,219,205,181,244,260,177,169,83,81,80,80,83,83,82,85,85,86,84,86
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
17139101620182624191320

Belize wycieczki: oferty wczasów Belize

Zdjęcia - Belize

Belize zdjęcie 1Belize zdjęcie 2Belize zdjęcie 3
Belize zdjęcie 4Belize zdjęcie 5Belize zdjęcie 6
Belize zdjęcie 7Belize zdjęcie 8Belize zdjęcie 9
Belize zdjęcie 10
Belize - więcej zdjęć

Hotele Belize Zachodnie

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Wycieczki objazdowe Last Minute
Wycieczki objazdowe Last Minute
Z każdym rokiem, coraz popularniejsze stają się wycieczki objazdowe, których główną zaletą jest gwarancja, że nie ominą nas żadne, najbardziej znane atrakcje danego kraju. Turyści najchętniej decydują się na taki wyjazd do słynącej z wyśmienitej kuchni Hiszpanii, pełnej niezwykłych miejscowości Portugalii, Maroka czy Kenii. Natomiast pod względem historycznym warto wspomnieć Izrael, gdzie wycieczka objazdowa pozwoli na dokładne poznanie najważniejszych miejscowości.
 
Najlepsze hotele na Cyprze w ofercie All Inclusive >>
Wakacje na czterech kółkach - wczasy w Czarnogórze z dojazdem własnym >>
Indie - wycieczki objazdowe po kraju kontrastów, barw i orientu - sprawdź >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne