Belize - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Belize.com.pl  >  Mapa i przewodnik: Belize

Na wakacje: Belize


Przewodnik turystyczny: Belize
Zdjęcia Belize
Niewielkie państwo w południowo wschodniej części półwyspu Jukatan w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim graniczy z Meksykiem i Gwatemalą. Liczy zaledwie ok. 330 tys. mieszkańców. Stolicą jest miasto Belmopan. Belize ma wiele do zaoferowania turystom. Największa popularnością cieszą się zabytki związane z cywilizacją Majów oraz atrakcje przyrodnicze, jak np. Park Narodowy Guanacaste lub Half Moon Caye. Miłośnicy nurkowania przyjeżdżają tu ze względu na jedną z największych raf koralowych na świecie – Wielka Rafa Koralowa Majów, która rozciąga się na długości 296 km. Najbardziej rozpoznawalnym i znanym miejscem na rafie jest Blue Hole – okrągła studnia jaskiniowa, znajdująca się w całości pod wodą, o głębokości 150 m. Wyspy Belize, zwłaszcza Ambergris Cay i Turneffe, to natomiast raj dla nurków i amatorów żeglowania. Wybierając się do Belize warto pomyśleć o wycieczkach objazdowych lub rejsach morskich.

Klimat i pogoda na Belize

pogoda: Belmopan

29°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:scattered clouds%
ciśnienie:1010 hPa
wiatr:56° 13 km/h
 • Wycieczki: Belize


 • Przewodnik turystyczny: Belize
 • Regiony


  • Wybrzeże Karaibskie – składa się z: Regionu Belize City, Rafy Koralowej Belize oraz Wybrzeża Południowego. To przepiękne, malownicze, białe plaże oraz turkusowe czyste wody. Rajski krajobraz jest doskonałym miejscem na wypoczynek z dala od europejskiego zgiełku.
  • Belize Zachodnie – podzielić można na: Region Orange Walk i Region Cało. Ten zielony region o zróżnicowanej rzeźbie terenu w znacznej mierze jest poprzecinany rzekami. W tej części kraju zachowało się wiele, bezcennych dla historii, majańskich ruin.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Największe miasta: Belize City, San Ignacio Cayo, Belmopan, Orange Walk, San Pedro, Corozal, Dangriga.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Belize City, Półwysep Placencia, Rezerwat Archeologiczny Mayflower, Hill Bank w Laguna New River, Jaskinia Actun Tunchil Muknal w Rezerwacie Tapir Mountain, Rezerwat Archeologiczny El Caracol.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Belize City, Rafa Koralowa Belize, Wybrzeże Południowe, Region Orange Walk, Region Cayo.
 • Geografia i przyroda


 • Belize jest państwem położonym w Ameryce Środkowej, na Półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim. Graniczy z Meksykiem i Gwatemalą. To kraj nizinny o klimacie tropikalnym, gorącym i wilgotnym. Linia brzegowa jest urozmaicona – liczne, malownicze zatoczki. Do Belize należy też ok. 450 koralowych wysp przybrzeżnych. Ukształtowanie terenu jest zróżnicowane – w północnej części znajduje się nadbrzeżna nizina, która w znacznej części jest zabagniona; południowa cześć to głównie pasmo gór Maya; wybrzeże kraju charakteryzuje się licznymi lagunami oraz wysepkami koralowymi, które tworzą swoistą barierę koralową. Klimat Belize można określić jako wilgotny równikowy, z porą suchą przypadającą na okres od lutego do kwietnia. Średnia temperatura w grudniu wynosi około 23 °C, natomiast w czerwcu to 28 °C. Wybrzeża kraju są często nawiedzane przez huragany.
 • Historia


 • Początki Belize związane są z zasiedleniem jego obecnych terenów, w okresie od około
  1500 roku p.n.e. do 900 roku n.e., przez Majów. Gdy państwo zostało skolonizowane, nazywane było Hondurasem Brytyjskim i było jedyną kolonią brytyjską, która znajdowała się w kontynentalnej części Ameryki Środkowej. Pierwszymi osadnikami państwa byli brytyjscy drwale, którzy przybyli tam w XVII wieku. Honduras Brytyjski stał się oficjalną brytyjską kolonią w 1862 roku. Lata 60-te XX wieku przyniosły procesy o przyznanie niepodległości ostatniej kolonii w tamtej części Ameryki Środkowej. Konstytucja z 1964 roku dawała Hondurasowi Brytyjskiemu wewnętrzną autonomię. Kolejna, uchwalona w 1973 roku, obowiązuje do dzisiaj. Rezolucje ONZ przyniosły Belize w 1981 roku, całkowitą niezależność od Wielkiej Brytanii. Belize wstąpiło do brytyjskiej Wspólnoty Narodów, dzięki której zachowało na swoim terenie brytyjskie bazy wojskowe. Ze względu na przynależność do Wspólnoty Narodów, ustrój Belize to monarchia konstytucyjna, a głową państwa jest królowa Elżbieta II.
 • Sport i rekreacja


  • Ze względu na liczne laguny i rafy koralowe Belize jest świetnym miejscem dla amatorów nurkowania.
  • Piaszczyste plaże wybrzeża Morza Karaibskiego są idealnym miejscem do długich spacerów, a także do uprawiania różnego rodzaju aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.
  • Znajdujące się w południowej części Belize pasmo gór Maya sprzyja pieszym wędrówkom.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – Dolar Belize (BZD).
  • Wizy – Obywateli Polskich obowiązek wizowy nie dotyczy, o ile pobyt w Belize jest nie dłuższy niż 30 dni. Obowiązkowe jest posiadanie paszportu, który musi być ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z kraju. Wymagane jest również okazanie biletu powrotnego lub świadczącego o kontynuacji podróży oraz środków finansowych umożliwiających utrzymanie się w Belize.
  • Wymiany pieniędzy najlepiej dokonywać w bankach. Bankomatów w Belize jest mało i bywają problemy z wybieraniem gotówki.
  • W Belize nie ma obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy. W kwestii ubezpieczeń nie ma żadnych wymogów, jednak zlecane jest posiadanie takiej polisy, która obejmuje ten kraj.


Belmopan - prognoza pogody, Belize

-21600000
Aktualne warunki

Piątek
24 maja
Częściowe zachmurzenie
29°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:scattered clouds%
wilgotność:54%
widoczność:10000 km
ciśnienie:1010 hPa
wiatr:56° 13 km/h
wsch. słońca:05:21
zach. słońca:18:23
Sobota
25 maja
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 24°C    max: 36°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.11 mm
wiatr:78°  7 km/h
wsch. słońca:05:21
zach. słońca:18:24
Niedziela
26 maja
Pochmurno
min: 24°C    max: 36°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:91°  7 km/h
wsch. słońca:05:21
zach. słońca:18:24
Poniedziałek
27 maja
Pochmurno
min: 24°C    max: 37°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:82°  7 km/h
wsch. słońca:05:21
zach. słońca:18:24
Wtorek
28 maja
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 25°C    max: 36°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.31 mm
wiatr:74°  5 km/h
wsch. słońca:05:20
zach. słońca:18:25

Belmopan - klimat na Belize

Belize - kiedy na wakacje?
 • Klimat Belize charakteryzuje się wysoką wilgotnością powietrza przez cały rok i trudno jest tu mówić o porze suchej/deszczowej. Na nieco mniejsze opady można liczyć w okresie od lutego do kwietnia, ale wyłącznie w północnej części kraju.
 • Temperatura powietrza przez cały rok utrzymuje się w przedziale 20 °C – 30 °C. „Najchłodniejsze” miesiące to grudzień – luty.
 • Średnia roczna temperatura powietrza Belize wynosi 27 °C.
 • Sezon turystyczny w Belize przypada na okres od grudnia do Wielkanocy. Wtedy ruch turystyczny jest największy, a ceny najwyższe.
 • Przez cały rok można tu nurkować. Czasem jednak zdarzają się wiatry, które obniżają widoczność w wodzie. Najpewniejsza pogoda (i przystępne ceny) dla nurków przypada na marzec-maj.
Na obszarze Belize zaznacza się wpływ dwóch stref klimatycznych – na północy panuje klimat podrównikowy, a na południu równikowy wybitnie wilgotny. Obie strefy charakteryzuje wysoka wilgotność powietrza. Nie ma wyraźnej pory deszczowej i suchej, jednak na południu zwiększona ilość opadów przypada na okres od czerwca do listopada. Na północy kraju natomiast można mówić o swego rodzaju porze suchej – w okresie od lutego do kwietnia deszcze są nieco słabsze i rzadsze. Średnia roczna suma opadów w Belize wynosi 2 000 mm. Od lutego do maja liczba deszczowych dni jest mniejsza i zwykle nie przekracza 6 dni w skali miesiąca. W tym samym okresie roku występuje największe nasłonecznienie w ciągu dnia – od 7 do 9 godzin. Najmniej słonecznym miesiącem jest styczeń, kiedy liczba słonecznych godzin spada do 5 w ciągu dnia. Temperatura wody jest wysoka przez cały rok i dlatego Belize jest chętnie odwiedzane przez amatorów nurkowania. Od maja do września woda jest najcieplejsza. Średnia temperatura wody w morzu wynosi wtedy 30 °C. W pozostałych miesiącach natomiast waha się od 25 °C do 30 °C. Ze względu na wysoką wilgotność powietrza i ciągłe upały Belize znajduje się w strefie zagrożenia malarią przez cały rok. Jedynie w większych aglomeracjach miejskich to zagrożenie jest mniejsze lub nawet minimalne. Należy także uważać na insekty, a przede wszystkim komary, których jest tu wyjątkowo dużo (aktywne są zwłaszcza nocą).
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
21,21,23,24,26,26,26,25,25,23,22,21,26,26,28,29,30,30,30,30,30,28,27,26,23.5,23.5,25.5,26.5,28.0,28.0,28.0,27.5,27.5,25.5,24.5,23.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
799987888867
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
114,67,48,44,104,219,205,181,244,260,177,169,83,81,80,80,83,83,82,85,85,86,84,86
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
17139101620182624191320

Belize wycieczki: oferty wczasów Belize

Zdjęcia - Belize

Belize zdjęcie 1Belize zdjęcie 2Belize zdjęcie 3
Belize zdjęcie 4Belize zdjęcie 5Belize zdjęcie 6
Belize zdjęcie 7
Belize - więcej zdjęć

Hotele Belize

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Wycieczki objazdowe Last Minute
Wycieczki objazdowe Last Minute
Z każdym rokiem, coraz popularniejsze stają się wycieczki objazdowe, których główną zaletą jest gwarancja, że nie ominą nas żadne, najbardziej znane atrakcje danego kraju. Turyści najchętniej decydują się na taki wyjazd do słynącej z wyśmienitej kuchni Hiszpanii, pełnej niezwykłych miejscowości Portugalii, Maroka czy Kenii. Natomiast pod względem historycznym warto wspomnieć Izrael, gdzie wycieczka objazdowa pozwoli na dokładne poznanie najważniejszych miejscowości.
 
Najlepsze hotele na Cyprze w ofercie All Inclusive >>
Wakacje na czterech kółkach - wczasy w Czarnogórze z dojazdem własnym >>
Indie - wycieczki objazdowe po kraju kontrastów, barw i orientu - sprawdź >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne